Vereniging van eigenaren
Bent u lid van een vereniging van eigenaren (VvE) en denkt u na over het verduurzamen van uw appartementencomplex of gebouw? De VvE-energiebalie van de gemeente Maastricht helpt u graag op weg.
Verduurzamen doen we samen!
De energietransitie is in volle gang. Wijk voor wijk maken we een plan om van Maastricht in 2050 een klimaatneutrale en aardgasvrije stad te maken. Ook in uw buurt gaat de gemeente aan de slag. Als VvE-lid bent u daar vanzelfsprekend bij betrokken.
Waar begint u als VvE? Hoe krijgt u alle eigenaren mee in uw plannen? En hoe financiert u dit? Onze VvE-adviseurs geven antwoord op deze vragen en hebben een duidelijke aanpak om verduurzaming haalbaar te maken. Denk bijvoorbeeld aan een duurzaam meerjarenonderhoudsplan (DMJOP) en inzicht in financiële mogelijkheden. Zo zetten we samen de stap naar een toekomstbestendig gebouw.
Aanbod
De gemeente biedt gratis informatiebijeenkomsten om VvE's op weg te helpen. Tijdens deze bijeenkomsten kunt u vragen stellen aan een deskundig en onafhankelijk adviseur. Zo krijgt u een concreet beeld van de stappen die een VvE moet zetten om toekomstbestendiger en energiezuiniger te worden.
Leden van alle VvE's binnen de gemeente Maastricht kunnen zich aanmelden voor de informatiebijeenkomsten. Er is een beperkt aantal plekken per datum beschikbaar.
Informatiebijeenkomsten
In 2026 houden we voor VvE's een aantal bijeenkomsten in het Klimaathuis. Alle bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur en duren tot ongeveer 21.00 uur. Vanaf 19.00 uur zijn de deuren open en bent u welkom voor een kop koffie of thee.
-
Tijdens deze bijeenkomst brengen we u op de hoogte van de subsidies en financieringsmogelijkheden in 2026. Hierbij worden wij ondersteund door een spreker van het Warmtefonds & RVO. Zo hoort u alle ins en outs uit 1e hand. Natuurlijk kunt u ook al uw vragen stellen. Tot slot nemen we u nog mee in de nieuwe LAI VvE subsidieregeling die sinds eind 2025 geldt.
Aanmelden voor deze gratis bijeenkomst kan via dit formulier.
-
Isoleren is de 1e stap als je wilt verduurzamen. Wat betekent isoleren voor bewoners van een VvE? Welke isolatiemogelijkheden zijn er en wanneer zijn ze wel of juist niet van toepassing? Daar gaan we tijdens deze bijeenkomst op in. Ook lichten we de feiten en fabels toe over isoleren, ventileren en schimmelvorming.
Aanmelden voor deze gratis bijeenkomst kan vanaf 1 mei 2026 via deze pagina.
-
Iedere VvE krijgt vroeg of laat te maken met de afdeling Vergunningen van de gemeente. Zeker bij verduurzaming zijn vaak meerdere vergunningen nodig. Tijdens deze bijeenkomst krijgt u een helder overzicht: welke vergunningen zijn er, waar vraagt u ze aan en wat moet u weten? Een praktisch onderwerp dat iedere VvE raakt. Daarom is deze sessie interessant voor elke VvE, groot of klein.
Aanmelden voor deze gratis bijeenkomst kan vanaf 1 mei 2026 via deze pagina.
Cursus verduurzaming van VvE’s
Ook in 2026 bieden we weer een cursus aan voor VvE’s. Als aanvulling op de 4 informatiebijeenkomsten gaat deze cursus een stap verder. Tijdens 3 avonden gaan we dieper en concreter in op thema’s en obstakels waar iedere VvE bij verduurzaming mee te maken krijgt. Onderwerpen die minstens zo belangrijk zijn als financiering en vergunningen.
Denk bijvoorbeeld aan het creëren van draagvlak binnen de VvE, het opstellen van een goede vergaderagenda en het bepalen van welke taken en onderzoeken op welk moment nodig zijn. Tijdens de cursus delen we praktijkvoorbeelden, bruikbare tips en voorbeeld-documenten. In eerdere edities ging het onder meer om maatwerkadviezen, vergaderagenda’s, onderhoudsplannen en gebruikersovereenkomsten.
Alle cursusbijeenkomsten beginnen om 19.30 uur en duren tot ongeveer 21.00 uur. Vanaf 19.00 uur bent u welkom voor een kop koffie of thee.
Aanmelden
U kunt de cursus volgen op 10 februari, 24 februari en 10 maart. Aanmelden kan via dit formulier.
In het najaar organiseren we nog een cursus op 29 september, 6 oktober en 13 oktober. Aanmelden daarvoor kan via deze pagina vanaf 1 mei 2026.
-
- Draagvlak creëren in de VvE
- Het MJOP, waarom is dit zo belangrijk
- Warmte transitievisie van de gemeente Maastricht, is uw VvE klaar voor de toekomst ?
-
- Wetgeving, verantwoordelijkheden & vergunningen
- Het Maatwerkadvies, verduurzaming, wat kan & wat kost het
- De financiële drempel overwinnen, verklein de pijn
-
- Cruciale stappen en de juiste volgorde van actie
- Vergunningen en onderzoek in de praktijk
- Verwachtingsmanagement
- Verduurzamen, waar begin ik?
Subsidies en leningen
Subsidies om als VvE te verduurzamen
Voor een VvE zijn er verschillende regelingen die het makkelijker maken om met zijn allen energiezuiniger te worden.
Subsidieregeling isolatiemaatregelen VvE's en GVvE's
De gemeente Maastricht stelt subsidie beschikbaar voor verenigingen van eigenaars (vve’s) en gemengde vve’s (gvve’s) die hun appartementencomplex willen isoleren. Klik hier voor meer informatie.
Subsidieregeling verduurzaming voor vve’s (SVVE)
Er is voor VvW’s een aparte subsidieregeling: de subsidieregeling verduurzaming voor VvE’s (SVVE). De SVVE bestaat uit 3 onderdelen waarvoor apart subsidie wordt aangevraagd.
-
Onder deze subsidie valt onder andere het aanvragen van een Energiemaatwerkadvies, een nieuw Duurzaam Meerjaren Onderhoudsplan (DMJOP) en een flora- en faunaonderzoek. Kijk voor meer informatie, inhoud voorwaarden van de subsidie op de website van het RVO.
-
Zijn jullie als vereniging van eigenaars van plan jullie gebouw(en) te verduurzamen? Maak dan gebruik van de subsidie voor verduurzamingsmaatregelen. U kunt subsidie aanvragen voor isolatie of andere energiebesparende maatregelen, een warmtepomp, zonneboiler of bijvoorbeeld een centrale aansluiting op een warmtenet.
Kijk voor meer informatie, inhoud voorwaarden van de subsidie op de website van het RVO.
-
Elektrisch rijden wordt steeds populairder. Hierdoor zijn meer laadmogelijkheden nodig.
Sinds 1 januari 2024 biedt de SVVE 2 subsidies aan voor het opladen van elektrische auto’s op parkeerplaatsen van een vve. Wil je een goede afweging en keuze maken over opladen? Vraag dan de subsidie aan voor oplaadpuntenadvies. Wil je de basislaadinfrastructuur laten aanleggen, zodat de bewoners oplaadpunten kunnen plaatsen? Vraag de subsidie aan voor de basislaadinfrastructuur. Kijk voor meer informatie, inhoud voorwaarden van de subsidie op de website van het RVO.
Deze subsidie SSVE is er voor VvE's met tenminste 1 koopwoning. Voor ongemengde VvE's met alleen huurwoningen is er de SVOH.
Stimuleringsregeling aardgasvrij huurwoningen (SAH)
Woont u in een gemengde VvE? Met zowel huur- als koopwoningen in het appartementencomplex? Dan helpt de Stimuleringsregeling aardgasvrije huurwoningen (SAH) bij het aardgasvrij worden door deze aan te sluiten op een warmtenet. Met deze subsidie krijgt u een deel van de kosten voor de aanpassing terug. Voor meer informatie over de SAH kijk op de website van het RVO.
Subsidieregeling Coöperatieve Energieopwekking (SCE)
Bent u een vereniging van eigenaren? En wilt u hernieuwbare (duurzame) elektriciteit uit zonne-energie opwekken? Dan kunt u subsidie aanvragen met de Subsidieregeling coöperatieve energieopwekking (SCE).
De SCE is een exploitatiesubsidie. Dat betekent dat u subsidie krijgt voor de elektriciteit die u opwekt met uw installatie (een bedrag per kWh), tijdens een bepaalde periode. Kijk voor informatie over deze subsidie en de voorwaarden op de website van het RVO.
Aantrekkelijk lenen om te verduurzamen
Nationaal Warmtefonds
Wilt u samen met alle mede-eigenaren graag verduurzamen, maar is er te weinig geld? U kunt een lening tegen aantrekkelijke voorwaarden aanvragen bij het Nationaal Warmtefonds. Het Nationaal Warmtefonds is er speciaal voor het financieren van verduurzamingsmaatregelen. Voor VvE’s is er dan ook een aparte lening: de Energiebespaarlening voor VvE’s.
Deze lening moet betaald worden door de hele VvE. Deze komt niet op naam van de individuele eigenaar. De rente en aflossing worden onderdeel van de VvE-bijdrage waardoor u als lid meebetaalt zolang u het appartementsrecht bezit.
Voor meer informatie, zoals looptijden en rentepercentages, bezoek de website van het Nationaal Warmtefonds.
Toekomstbestendig Onderhoudsfonds vve – de landelijke lening van SVn
Voor VvE's die naast de verduurzaming ook (achterstallig) onderhoud mee willen financieren heeft SVn de lening ‘Toekomstbestendig Onderhoudsfonds VvE’. Deze lening is landelijk beschikbaar en kan niet alleen verduurzaming maar ook (groot) onderhoud mee financieren. Deze lening is er voor VvE's vanaf 8 appartementen.
Contact – plan een afspraak
Wij helpen u graag. Stuur een mailtje naar vve-balie [at] maastricht.nl (vve-balie[at]maastricht[dot]nl) of bel (043) 3504488.
(Nieuws)artikelen en ervaring van andere vve's
-
Laadpalen bij uw vve: wat verandert er met de nieuwe regels?
-
Collectieve cv-ketel of warmtepomp: wat past bij uw vve?
-
Slim omgaan met verwarming en ventilatie in het voorjaar
-
Isolatie: de basis voor een energiezuinige vve
-
Driedubbelglas voor uw vve: wat zijn de voordelen?
-
Ga duurzaam aan de slag met uw vve
-
Een simpele aanpak om te verduurzamen met uw vve
-
Ervaringen van andere vve's